Війна на морі: Україна заганяє в кут чорноморський флот агресора  

Агресор програє війну на морі. Такого висновку дійшов кореспондент «Думської» Сергій Смолєнцев, проаналізувавши те, як розвивалася ситуація на цьому театрі воєнних дій з початком повномасштабного вторгнення нацистської росії.

Кораблі ворога за півтора року жодного разу не наважилися наблизитися до одеського узбережжя ближче, ніж на 200 кілометрів, сьогодні їхня роль зводиться лише до виконання пасивних завдань.

Першу велику перемогу над чорноморським флотом рф українські Сили оборони здобули рівно через місяць після того, як вибухнула велика війна. 24 березня 2022 року в порту тимчасово окупованого Бердянська українською ракетою було знищено великий десантний корабель проєкту 1171 «Саратов». Серйозних пошкоджень зазнали ще два російські «десантники» — проєкту 775.

Відтоді на рахунку українських воїнів уже 20 знищених надводних кораблів і катерів, а також один підводний ракетоносець — до речі, перша в історії субмарина, уражена крилатою ракетою. Ще деяка кількість одиниць чф отримали пошкодження. Частина повернулася в стрій, але багато хто ще залишається в доках, які навряд чи покинуть найближчим часом.

Загалом чорноморський флот у цій війні проявив себе досить пасивно — висадка морського десанту в районі Одеси так і не відбулася. Її зірвав 21 березня минулого року розрахунок української РСЗВ «Град», який вдало накрив залпом загін кораблів, що обстрілювали місто. Один снаряд пошкодив російський фрегат.

Подальші бойові дії в Чорному морі створили унікальну ситуацію, коли країна, яка не має повноцінного флоту, змусила супротивника, в якого такий флот є, відійти й припинити активні операції.

Дії українських Сил оборони призвели до того, що жоден російський корабель не може почуватися спокійно на чорноморських просторах. Вони постійно перебувають на чергуванні, але їхнє головне завдання полягає не в атаці українського берега, а в захисті самих себе. Новітні українські морські дрони типу SeaBaby з радіусом дії 800 кілометрів можуть атакувати ворожий корабель у будь-якому куточку Чорного моря.

Більшість ракетоносних фрегатів і корветів після останніх ударів українських Сил оборони по Криму пішли до Новоросійська, їхнє бойове чергування полягає в банальному маневруванні біля південного берега Криму з виконанням терористичного завдання — запуску крилатих ракет типу «Калібр» по українських цивільних об’єктах.

Тим часом нещодавня успішна атака українськими дронами великого десантного корабля «Оленегорский горняк» зробила незатишною для окупантів і бухту Новоросійська.

Лихі атаки SeaBaby змусили ворога конвоювати свої транспортні судна, що виконують логістичні завдання між Новоросійськом і сирійськими портами з доставки зброї та іншого військового обладнання. Українські брандери кілька разів перехоплювали російські фрегати, корвети і транспорти в найнесподіваніших місцях далеко від українських берегів — у центрі Чорного моря і навіть недалеко від Босфору.

Така активність Сил оборони змусила російського диктатора шукати нові місця базування своїх кораблів — не так давно було ухвалено рішення ховати їх на тимчасово окупованій території Грузії, в Очамчирі.

Цього літа спецпідрозділи ССО, СБУ та ВМСУ провели кілька блискучих операцій, які дозволили остаточно підірвати ворожий вплив у північно-західній частині чорноморського регіону. Висадка на так званих «вишках Бойка» та демонтаж встановлених там РЛС «засліпила» окупантів і значно обмежила їхні можливості з видобутку інформації.

Кілька страхітливих акцій українського спецназу з висадкою на західних берегах Кримського півострова дали зрозуміти ворогові, що ми можемо успішно діяти в будь-якій точці, зокрема в його глибокому тилу.

Треба особливо відзначити роль протикорабельного ракетного комплексу Р-360 «Нептун», який щонайменше двічі за час повномасштабної війни досягав вражаючих результатів. 14 квітня 2022 року після атаки двома «нептунами» затонув флагманський корабель чорноморського флоту РФ ракетний крейсер «Москва», який контролював всю повітряну обстановку в регіоні.

Після втрати флагмана основне завдання з протиповітряної оборони Криму взяли на себе комплекси ППО С-400, розташовані на мисі Тарханкут і поблизу Євпаторії. 23 серпня і 14 вересня цього року «нептуни» знову успішно проявили себе — ракети, модернізовані для ударів по наземних цілях, вразили локатори і пускові установки передового російського ППО.

Усі ці успішні дії дозволили Україні відкрити новий зерновий коридор, не покладаючись на допомогу ООН і Туреччини — 16 вересня цього року ВМСУ оголосили про початок його роботи. Відтоді в порти Великої Одеси зайшло близько 50 суден, якими на сьогоднішній момент вивезено понад мільйон тонн української продукції.

рф намагається протидіяти роботі нового коридору, лякаючи мінною небезпекою. Відомо, що літаки тактичної авіації ПКС скидають донні міни поблизу шляхів руху торговельних суден, що йдуть до українських берегів. Сьогодні відомо про три випадки підриву, одне із суден затонуло.

На жаль, чорноморські країни НАТО поки що не виявляють ініціативи в розмінуванні водних шляхів — вони проводять спільні навчання мінно-тральних груп («Бриз-23» із 16 до 21 жовтня), однак про створення об’єднаної румунсько-болгарсько-турецької флотилії поки що не йдеться.

Тим часом українські партнери роблять кроки щодо збільшення чисельного складу кораблів ВМСУ і Морської охорони. У Туреччині добудовуються два корвети, а в Британії вже понад рік дислокуються два українські тральщики типу Sandown.

Нідерланди також готуються передати Україні кілька кораблів — у березні міністр оборони заявила про постачання двох тральщиків типу Alkmaar, а нещодавно прем’єр цієї країни Марк Рютте повідомив в Одесі про виділення двох патрульних кораблів для захисту суден нового зернового коридору.

Wiki
Анонсы