В Україні мало чоловіків від 18 до 30 років через низьку народжуваність наприкінці 1990-х—на початку 2000-х років, — Інститут демографії

В Україні мало чоловіків від 18 до 30 років через низьку народжуваність наприкінці 1990-х—на початку 2000-х років, — Інститут демографії

В Україні мало чоловіків від 18 до 30 років через низьку народжуваність наприкінці 1990-х—на початку 2000-х років, — Інститут демографії

Про це експерти заговорили після того, як було зменшено призовний вік з 27 до 25 років.

Чому 25-річних українців небагато?

Учені підтверджують, що контингент 18-30-річних чоловіків справді нечисленний в Україні.

"У 2001 році в Україні була найнижча народжуваність, а років 5 до того й стільки ж вона теж не була високою. Відповідно, цим людям зараз 18-28 років і цей контингент українців відносно невеликий", — пояснює ТСН.ua Олександр Гладун , заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та проблем якості життя НАНУ.

Він додає, що у 2001 році в Україні 100 жінок народжували 108 дітей. Це дуже маленька кількість. Для того, щоб не відбувалося скорочення чисельності населення за рахунок природного фактора, потрібно, щоб 100 жінок народжували 220 дітей.

"Відповідно, якщо мало народжень, то контингент як чоловіків, так і жінок, які народилися в той період, буде значно менше. Це, звичайно, відбивається на статевій піраміді" (див. малюнок).

Статева вікова піраміда України / © qkxiqdxiqzriddrant

Статево-вікова піраміда України

На малюнку наочно видно "провал" із народжуваністю наприкінці 1990-х–на початку 2000-х років. Статево-вікову структуру населення до початку цього року досить точно оцінити важко, тому вона наведена станом до повномасштабного вторгнення. Червоним кольором відзначено контингент чоловіків, яким зараз 18-25 років. Реально він ще менший, тому що частина населення проживає в Криму та ОРДЛО, частина на територіях, окупованих після лютого 2022 року, частина виїхала за кордон, частина загинула внаслідок бойових дій та обстрілів.

"Це, безперечно, негативно позначається на мобілізаційному ресурсі, якщо ми говоримо про чоловіків. А щодо жінок, то кількість народжених ними дітей в абсолютних числах буде меншою", — пояснює Олександр Гладун.

Наслідки демографічних хвиль

Експерт додає, що у 2021 році 100 жінок народили 116 дітей, що краще, аніж у 2001 році, але теж замало. Тому в майбутньому варто очікувати на негативні наслідки. Окрім того, на демографічну ситуацію впливає війна, а саме велика міграція населення як у країні, так і за кордон.

"Якщо врахувати те, що у нас приблизно 3-4 мільйони жінок із дітьми виїхали за межі України, рятуючись від війни, то в майбутньому теж варто очікувати менше народжень. І наслідки цієї демографічної хвилі через 20-30 років будуть дуже відчутними, якщо не критичними", — зазначає Олександр Гладун.

Чи потрібні вікові обмеження?

Експерт додає, що важко сказати, чи суттєво вплине на мобілізацію те, що 25-30-річних чоловіків у нас не багато. Бо передусім ми не знаємо реальних потреб військових. Вони раніше називали цифри для мобілізації 500 тисяч, згодом з’явилася інформація про необхідність 350 тисяч.

"Не варто забувати, що резерв у нас є в інших старших вікових групах. Тому важко сказати, чи можна назвати це проблемою. А взагалі, мені дивно, що у нас існує вікове обмеження на мобілізацію . А саме те, що не можна призивати чоловіків від 18 до 25 років в армію. Вибачте, якщо ми програємо війну, то тоді вже буде не до вікової структури. Тому тут варто замислитися, що краще: служити в українській армії чи в російській?" – зазначає Олександр Гладун.

Wiki
Анонсы