У Китаї покращили гіперзвукову зброю за допомогою дешевого американського ШІ-чипа

У Китаї покращили гіперзвукову зброю за допомогою дешевого американського ШІ-чипа

У Китаї покращили гіперзвукову зброю за допомогою дешевого американського ШІ-чипа

Чмп Jetson TX2i, встановлений у системі управління гіперзвуковим прямоточним повітряно-реактивним двигуном, збільшив дальність і стабільність польоту ракети.

Учені з Пекінського науково-дослідного інституту енергетичного машинобудування та Далянського технологічного університету змогли підвищити ефективність гіперзвукової зброї за допомогою чипа штучного інтелекту (ШІ), повідомляє SCMP.

Дослідники у своїй роботі застосували модуль графічного процесора Nvidia Jetson TX2i, який доступний будь-якому користувачеві. Швидкість реакції цього модуля зробила його ідеальним для оптимізації системи подачі палива в реальному часі, діагностики несправностей у гіперзвуковому прямоточному повітряно-реактивному двигуні (ГПВРД), що приводить у рух гіперзвуковий літальний апарат, здатний розвивати швидкість 7 Махов (8575 км/год). Тестування Jetson TX2i показало, що розрахунки, які раніше займали секунди, тепер можуть бути виконані лише за 25 мілісекунд. Команда вчених заявила, що модуль TX2i у системі управління ГПВРД не лише збільшив дальність і стабільність гіперзвукових апаратів під час польоту, а й значно знизив витрати на їх дослідження та розробки.

Американська компанія Nvidia почала продавати TX2i для промислового застосування близько шести років тому. Пікова продуктивність модуля з одинарною точністю дорівнює 1,26 Тфлопс, що становить приблизно одну п’ятдесяту від можливостей найпотужнішого ШІ-чіпа Nvidia — H100. Однак H100 коштує десятки тисяч доларів США і знаходиться в дефіциті, а ось TX2i можна придбати за кілька сотень доларів, він не підлягає експортному контролю США та широко доступний в інтернеті.

Експерти раніше вважали, що ІІ-модулі здатні виконувати лише прості паралельні обчислення, а такі завдання, як моделювання поля гіперзвукового потоку, коли одна подія має відбутися, перш ніж можна буде обчислити іншу, їм не під силу. Але вчені знайшли спосіб вирішення проблеми послідовних паралельних обчислень, розробивши нову архітектуру центрального та графічного процесорів.

Однак двигун — лише один із компонентів усієї платформи озброєння. Щоб застосувати ШІ-чип до гіперзвукових систем, необхідна подальша робота з моделювання повітрозабірника, корекції ударних хвиль і моделювання даних, вважають розробники.

Але навряд чи американський чіп TX2i буде впроваджено для китайських гіперзвукових ракет. Виробники процесорів у КНР можуть постачати збройним силам країни чіпи, які працюють так само чи навіть краще, ніж TX2i. Залишається незрозумілим, чому дослідники обрали саме чип Nvidia для свого експерименту. Не виключено, що метою було довести можливість використання недорогого ШІ-чипа для гіперзвукової зброї, незалежно від того, де вона виробляється.

Wiki