Топ-менеджер "ПриватБанку" став відповідачем у справі про збитки на 8,4 млрд гривень

Колишній заступник голови правління одеського «Імексбанку», який належав екснардепу Леоніду Клімову, Олексій Цимбалюк допомагав виводити кошти та майно з фінансової установи, щоб уникнути його передачу державі . Про це редакція 368.media дізналася за аналізу судових реєстрів, а також власного розслідування справи.

Олексій Цимбалюк останні декілька років працевлаштувався директором Південного макрорегіонального управління «ПриватБанку», який наразі є державним. Іронія полягає у тому, що саме Цимбалюк раніше допомогав Клімову фактично «красти у держави». Розберемо це у деталях.

Цимбалюк Олексій Савович народився 5 березня 1978 року у місті Одесі. У 2000 році закінчив Вищу школу ділового адміністрування (МАУП) за спеціальністю менеджмент організацій.

Тоді ж був прийнятий на роботу в «Укрсоцбанк», де пропрацював до 2003 року, пройшовши шлях від старшого касира до керівника відділу корпоративних клієнтів. З 2003 року Олексій Цимбалюк працював у «ПроКредит банку», де нібито пропрацював до 2013 року, як виконавчий директор. У березні він обіймає посаду заступника голови правління «Імексбанку».

За часів Януковича банк контролював стадіон «Чорноморець» та відповідний футбольний клуб, БЦ «Шевченківський», мережу готелів «Чорне море» та квартал довкола ринку «Привоз».

Після Революції Гідності у банка регіонала Леоніда Клімова почалися проблеми. Наприкінці січня 2015 року банк було визнано неплатоспроможним. Це стало для Одеси болючим ударом. Серед іншого, в банку застрягли гроші пенсіонерів та бюджетників. Час від часу у них виникали проблеми з поверненням власних зароблених коштів, доводилося вистоювати багатогодинні черги. Та перед банкрутством у банку трапилась низка цікавих подій.

У 2011-2014 роках близько 40 компаній взяли кредити в «Імексбанку» на десятки, а подекуди і сотні мільйонів гривень. Ці гроші вони повністю так і не повернули. Було декілька великих кримінальних справ, проте реальне розслідування провели тільки у Фонді гарантування вкладів фізичних осіб.

Фонд зібрав достатньо доказів про виведення менеджментом коштів з банку на користь його власника через схемне кредитування 36 позичальників (41 кредитна угода, або майже 56% балансового кредитного портфеля). Позичальники були пов’язані з Клімовим та мали незадовільний фінансовий стан. Враховуючи вимоги чинного законодавства до управління кредитним ризиком, такі позичальники взагалі не мали отримувати кредитів у банку.

Попри неповернення кредитів, з 2013 року банк неодноразово надавав згаданим позичальникам відстрочення сплати боргу і вивів з-під застави високоліквідне забезпечення. У переліку втрачених застав: майнові права на об’єкти незавершеного будівництва, елітні дачні котеджі в Одеській області, комерційна нерухомість, депозитні кошти. Документально підтверджено виведення забезпечення вартістю понад 7,1 млрд₴ Все це – схема для уникнення стягнення коштів за рахунок застав.

Через таки дії менеджменту єдиним забезпеченням за вказаними кредитними угодами залишився стадіон «Чорноморець», з вартістю значно меншою заборгованості за кредитами. При цьому, оцінку об’єкту кілька разів було безпідставно збільшено залученим банком оцінювачем: від 2,1 млрд гривень у грудні 2011 року до 7,8 млрд гривень у грудні 2014-го. Це перевищує вартість вдвічі більшого НСК «Олімпійський», наведену у відкритих джерелах. У підсумку заборгованість за кредитами на 13,4 млрд гривень лишилась непогашеною.

Далі ФГВФО подав позов до Господарського суду Києва про відшкодування збитків на суму близько 8,4 млрд гривень проти Леоніда Клімова та колишнього менеджменту банку: Крайня Наталія Валентинівна, Клімова Тетяна Юріївна, Крижановський Олександр Сергійович, Хатковой Юрій Анатолійович, Левченко Людмила Вячеславівна, Якіменко Ольга Володимирівна, Краюшкіна Ірина Іванівна, Марченко Олександр Вікторович, а також вже вказаний нами Цимбалюк Олексій Савович.

Чому нас зацікавив саме цей менеджер? Справа у тому, що він був засновником і власником двох фірм, через які виводилось майно. Це ТОВ «Шевченківський девелопмент» та ТОВ «Офіс девелопмент груп».

Частину приміщень бізнес-центру «Шевченківський» було передано в оренду компанії «Шевченківський девелопмент». Її кінцевими власниками значаться юристи з фірми «Аршумент». Люди з такими паспортними даними раніше працювали в юридичному департаменті футбольного клубу «Чорноморець». А орендарем частини «Нового привозу», кількох будівель у «клімівському кварталі», одеського ЦУМу та складів біля аеропорту стала фірма «Бізнес ренталс». Її співвласник – Олександр Крижановський, зять Леоніда Клімова.

В довготермінову оренду ці будівлі могли надати не випадково. Відповідно до Цивільного кодексу, договір оренди продовжує діяти, навіть якщо змінюється власник майна.

«Це означає, що орендар – ці пов’язані особи – можуть користуватися цим майном доти, доки цей договір оренди є чинним. Він укладений на 10 років, що є досить довгим і нетиповим для українських реалій. Це також означає, що коли це майно буде реалізовуватися, не знайдеться якогось покупця реального, бо ніхто не захоче купляти майно разом з орендарем на 10 років», – вказував «Радіо Свобода» юрист Богдан Боровик.​

Крім того, в грудні 2014 року ПрАТ “Футбольний клуб “Чорноморець” передало комплекс стадіону «Чорноморець» в управління для ТОВ «Стадіон «Чорноморець», яке у 2019 році уклало договір оренди з ТОВ «Офіс Девелопмент Груп». Цю компанію також заснував Олексій Цимбалюк.

Тобто чоловік, який має пряме відношення до виведення коштів «Імексбанку» обіймає високу посаду у державному банку. Крім того, він є відповідачем у справі щодо стягнення 8,4 млрд гривень. На посаді керівника управління чоловік може вчиняти дії, або нічого не робити, щоб держава в особі «ПриватБанку» втрачала кошти. Редакція 368.media звертає увагу на діяльність та біографію Цимбалюка голову правління «ПриватБанку» Герхарда Бьоша, керівництва НБУ та правоохоронних органів.

Wiki
Анонсы