Європейські прикордонники пропускають санкційну білоруську деревину

Читать на русском

Європейські прикордонники пропускають  санкційну білоруську деревину

Європейські прикордонники пропускають санкційну білоруську деревину

Білоруський розслідувальний центр (БРЦ) з’ясував, що, незважаючи на санкції та посилений митний контроль, білоруська деревина, як і раніше, потрапляє до Європи під виглядом товарів із країн Центральної Азії.

Про те, що лісопромислові компанії оминають обмеження на постачання білоруської та російської деревини до Євросоюзу, використовуючи фальшиві документи, в яких зазначено, що їхній товар із Казахстану чи Киргизстану, БРЦ вперше повідомив у грудні 2022 року. Після виходу розслідування ЄС посилив митний контроль та частково закрив контрабандний канал постачання. Наразі журналісти виявили нові схеми обходу санкцій щодо Білорусі.

За даними БРЦ, за 2022 та 2023 роки обсяги імпорту деревини з Казахстану до ЄС зросли майже до 126 мільйонів євро. Судячи з документів, що потрапили до журналістів, Казахстан експортує деревину, вироби з неї та деревне вугілля — до санкцій проти Білорусі центральноазіатська країна майже не займалася такими поставками.

При цьому Казахстан і сам зазнає нестачі лісу і змушений його імпортувати — переважно з Білорусі та Росії. У 2022 році влада країни взагалі заборонила експорт деяких видів деревини.

Журналісти встановили, що постачання до ЄС йдуть переважно через Польщу — за минулий рік імпорт у країну зріс майже вп’ятеро порівняно з попереднім (з 14 мільйонів до майже 68 мільйонів євро).

БРЦ отримав від джерел на ринку лісопродукції документи за лютий 2023 року (імовірно, підроблені) щодо операції з постачання палісаду з Казахстану до Європи. У паперах стоять печатки постачальника, казахстанської компанії Nurr-electro, та одержувача, польської PLRBL. Юрист Nurr-electro сказав журналістам, що печатки підроблені, а угоди не було. З ним погодився колишній виконавчий директор PLRBL Віталій Лешик, чий підпис стоїть у документах. Експерти, до яких звернувся БРЦ, підтвердили, що печатки підроблені. Немає цього постачання і в казахстанській базі експорту .

Під виглядом співробітника польської PLRBL журналіст БРЦ звернувся до білоруської компанії ТОВ «Галлардо», яка перебуває в документах перевізником. Співробітник компанії повідомив, що деревину до Європи везли безпосередньо з Білорусі. Він також згадав у розмові білоруське ТОВ «СВ РБЛ» — у БРЦ припускають, що з його складу здійснювалося відвантаження товару. Фірма спеціалізується на розпилюванні, струганні та просочуванні деревини, а її єдиний власник Олег Янович — голова правління тієї самої польської PLRBL.

Судячи з документів, що потрапили до журналістів, PLRBL, ймовірно, також укладала договори на поставку в ЄС білоруської деревини під виглядом товарів киргизстанського походження. У паперах за минулий рік не зазначено предмету угоди, однак у подібних договорах за 2022 рік значиться деревина. Загальна сума вивчених контрактів становить приблизно 15 мільйонів євро. Судячи з документів, товар йшов у Польщу, Литву, Латвію, Словенію, Угорщину, Францію, Німеччину, Бельгію, Чехію, Естонію.

Розслідувачі зазначають, що в угодах, які виглядають як схеми обходу санкцій для постачання білоруської деревини, могли брати участь фірми-посередники. Так, у грудні 2022 року PLRBL підписала договір з киргизстанським ТОВ «Дезіс», а за місяць продала товар литовській JSC Etoris. Польська Pelina Pavel Bisliuk, у якої в лютому та березні 2023 року купувала товар PLRBL, також співпрацювала з ТОВ «Деза». При цьому у JSC Etoris та Pelina Pavel Bisliuk один директор — Павло Біслюк.

З початку повномасштабної війни розкрилося кілька схем імпорту чи експорту санкційних товарів через Казахстан. Минулої весни з’ясувалося, що Росія отримує через центральноазіатську країну безпілотники та електроніку, які використовує проти України. Місяць тому журналісти розкрили, як казахстанська компанія замовляла високотехнологічне обладнання для виробництва напівпровідників та інші товари з Європи, які доставляли до Білорусі на тимчасове зберігання, а потім відправляли до Росії.

Wiki